Doporučujeme si s životopisem vyhrát, přeci jen se jedná o jakousi vaši první vizitku. Plusové body můžete získat i designem životopisu, nápaditost se cení.

Životopis by měl vždy obsahovat přesné informace o vaší pracovní historii.

Jsou společnosti, které striktně sledují pravdivost uvedených údajů a dožadují se referencí, takže se opravdu vyplatí nezastírat, nezveličovat pracovní zkušenosti a nepřikrášlovat si realitu. Na druhou stranu se nepodceňujte a vypište informace, které pro pozici, na kterou se hlásíte, budou relevantní. Nezapomeňte zdůraznit dosažené výsledky!

Fotografie.

Fotografie není nutností, nicméně pomůže personalistovi přiřadit si vaše jméno k obličeji, a tak si vás snadněji zapamatuje. Zvláštní pozornost byste měli klást na samotný výběr fotografie, ta by měla vypadat profesionálně (proto žádné fotografie z dovolené, zábavního parku nebo baru), měla by vás zabírat maximálně do pasu a co je konkrétně v retailu velmi důležité – ÚSMĚV! Zapomeňte tedy na fotky z občanského průkazu, který raději nikde neukazujeme. :)

Jasně viditelné základní kontaktní údaje.

Někteří kandidáti zapomínají uvést jakýkoliv kontaktní údaj nebo ho napíší špatně, což může zásadně ovlivnit pozvání na pohovor.

Pracovní zkušenosti by měly být seřazeny chronologicky.

Nejaktuálnější zaměstnání by mělo být uvedeno na prvním místě a následně až ta starší. Nezapomeňte uvádět data od kdy – do kdy jste tuto práci vykonávali.

Popište svoji pracovní náplň.

Například profesionálně školený asistent prodeje by měl mít zkušenost s visual merchandisingem, praxi s pokladními systémy, zákaznickým servisem atd.

Délka životopisu je oříšek.

Pokud uvedete pouze název pracovní pozice, vypadá životopis poněkud stroze. Někteří mají na druhou stranu potřebu vypsat vše do nejmenších detailů, to má ovšem opačný efekt, vašeho budoucího zaměstnavatele dost možná nebude bavit listovat v dlouhém CV.

Kurzy a certifikáty.

Kurzy a certifikáty jsou přínosem, personalistu však nemusíte informovat o tom, že jste vyhráli soutěž o „jedlíka knedlíků“:). Snažte se shromažďovat zajímavé informace a profesní kurzy související s vaší kariérou.

Jazykové schopnosti.

Pokuste ohodnotit vždy co nejobjektivněji. Na pohovoru se pak můžete vyhnout nepříjemné situaci, kdy po vás bude personalista vyžadovat komunikaci například v angličtině a vaše angličtina se přitom za roky, kdy ji nepoužíváte, dostala na pasivní úroveň.

Charakterové vlastnosti.

Příliš často uvádíme v životopise charakterové vlastnosti jako ostatní: flexibilní, spolehlivý, komunikativní. Abyste v této části pozvedli vaše CV, zkuste být osobnější. Zaměřte se na to, v čem jste výjimeční, co můžete nabídnout oproti ostatním.

Těšíme se na vaše skvěle napsané životopisy!

Text: Karolína Havlíková